Шановні Батьки!

Перший день Української школи в цьому році буде в суботу, 7-го вересня. Кілька ключових елементів інформації:

• Заняття будуть починатися, як завжди, о 9:00 ранку і закінчаться о 1:00 по-полудні.

• Онлайн реєстрація буде доступна найближчим часом після 1го серпня. Повідомлення буде надіслано щоб ви знали, що ви можете підписатися та зареєструватися. Ми будемо вдячні за вашу завчасну реєстрацію, будь ласка зареєструйте своїх дітей на занять і підпишіться на чергування.

• В школі реєстрація почнеться 8го вересня, починаючи з 8:30 ранку. Будь ласка, приходьте до школи на початку того дня, якщо ви не зареєстровані онлайн до початку занять.

• УВАГА!!! Плата за навчання тепер становить $650 долларів.

• Кожна родина є зобов'язана відслужити черговий день --якщо не відслужите треба буде заплатити додаткових $50

• Батьківські збори відбудуться о годині 9:30 7-го.

• Будь ласка, пам'ятайте профінансувати ваш рахунок для дитячих обідів 7-го, якщо вони захочуть купити обід від нашої "кафетеріі".

Dear Parents!

The first day of Ukrainian School this year will be Saturday, September 7th. A few key pieces of information:

• Classes will begin, as always, on the 7th at 9:00am and end at 1:00pm.

• The online registration system will be available by August 1st. A notice will be sent to let you know you can sign on and register. We would appreciate your logging on at that time to register your children for classes and sign up for hall monitor duty.

• In-person registration will be available on September 7th, starting at 8:30am. Please come to school early that day if you will not have registered on line before the start of classes. We accept Cash, Credit Cards and Checks.

• IMPORTANT! The tuition for one child is $650. Family with multiple children enrolled will continue to receive discounts.

• Parents are required to serve at least one Saturday as hall monitors. Failure to do so will result in an additional charge of $50 per family at the end of the school year.

• There will be a parents' meeting at 9:30 on the 7th.

• Please also remember to fund your childrens' lunch accounts on the 7th, if they choose to buy lunch from our "cafeteria".

Tuition for School Year 2019-2020:

Full Year       1st Payment       2nd Payment

1 Child                $   650                $  390                   $  260

2 Children           $1,200                $  720                   $  480

3 Children           $1,700                $1,020                  $  680

4 Children           $2,220                $1,332                  $  888

When registering, please enter discount code Student3 at checkout if registering 3 children.  Enter Student4 at checkout if registering 4 children.  No code needs to be entered if registering 2 students - discount will be automatically applied.

STEP 1:

Please use the following button to register your child for school

STEP 2:

Please use the following button to sign up for your hall monitor duty

Address

60 North Jefferson Road